VAI AUTO AKUMULATORS VAR SASALT?

on
Categories: Jaunumi

Automašīnas akumulators pilnīgi noteikti var sasalt, bet ir vajadzīgas ļoti zemas temperatūras, līdz pat -50°C, lai pilnīgi uzlādēts akumulators sasaltu. Tomēr gadījumos, kad nepilnīgi funkcionējoša ģeneratora, aizmāršīgi atstātu auto gaismu vai ilgas auto dīkstāves dēļ akumulatora uzlādes stāvoklis ir stipri nokrities, auto akumulators līdzīgi kā ūdens var sāk sasalt jau pie 0°C.

Temperatūra, pie kuras var sasalt auto akumulators, ir atkarīga no akumulatora uzlādes stāvokļa. Lai gan temperatūra, pie kuras var sākt sasalt auto akumulators, var krasi atšķirties, starpība starp uzlādētu un izlādētu auto akumulatoru var būt krietni mazāka nekā varētu šķist. Pretēji populāram uzskatam – pilnīgi izlādēts akumulators nav tas pats, kas akumulatoru ar 0V. Pilnīgi izlādēta svina skābes akumulatora spriegums var būt nedaudz zem 12V. Tas nozīmē, ka starpība starp uzlādēta un izlādēta akumulatora spriegumiem var būt mazāka par 1V.

Elektrolīts, kas tiek izmantots auto akumulatoros, principā sastāv no 25% sērskābes un 75% ūdens un uzlādētā akumulatorā ir ar blīvumu 1.27g/ml. Izlādētā stāvoklī ķīmiskas reakcijas dēļ akumulatora elektrolīta blīvums tuvojas ūdens blīvumam 1.00g/ml, kas nozīmē, ka arī sasalšanas temperatūra būs līdzīga kā ūdenim.

Kā rīkoties akumulatora sasalšanas gadījumā?

Vairumā gadījumu sasalušus akumulatorus var savest atpakaļ darba kārtībā, tos uzlādējot, tomēr būtiski atcerēties, ka pirms sasaluša akumulatora lādēšanas to ir nepieciešams atsaldēt, citādi akumulators var tikt neatgriezeniski bojāts. Akumulatoru nepieciešams atsaldēt istabas temperatūrā vismaz 12 stundas, mēs iesakām 24 stundas. Ja izdodas šādu akumulatoru uzlādēt, ir svarīgi veikt arī tā pārbaudi, jo elektrolīts sasalšanas brīdī izplešas (līdzīgi kā ūdens), taču šī izplešanās akumulatora iekšpusē var fiziski sabojāt akumulatoru un būtiski ietekmēt tā ilgmūžību.

Lai pasargātu savu auto un izvairītos no nepatīkamām situācijām, ir noderīgi veikt akumulatora pārbaudi pirms ziemas, kas ļaus pārliecināties par akumulatora uzlādes līmeni un darba kārtību. Brauc pie mums uz Auto Starts salonu Rīgā (Ojāra Vācieša iela 61) vai Aizkrauklē (Jaunceltnes iela 9A) un pārbaudi savu akumulatoru bez maksas.

Skatoties pēc pieredzes un nodrošinoties tieši pret šādiem gadījumiem, šoruden esam papildinājuši Auto Starts akumulatoru klāstu ar AGM tipa akumulatoriem, kuru sastāvā tiek izmantots stikla šķiedras materiālā fiksēts elektrolīts ar augstāku sērskābes procentu elektrolītā un blīvumu 1.32g/ml. Šāds auto akumulatora sastāvs būtiski samazina iespēju, ka akumulators pat pie ļoti zemām temperatūrām sasals, padarot šos akumulatorus piemērotus lietošanai skarbos laikapstākļos.